START TRANSFORMACJI AGILE
Mamy doświadczenie w byciu zaufanym partnerem w zmianie. Wspieramy na drodze do efektywności, adaptacyjności i ciągłego doskonalenia. Zmiany są trudne, więc lepiej się dobrze przygotować. 102% organizacji cierpi z powodu nieprzygotowanych zmian. Ludzie jednocześnie mają zarabiać pieniądze po staremu i robić rzeczy po nowemu. To budzi opór, niechęć i frustrację. Właściwe przygotowanie procesu transformacji pozwoli ci zwiekszyć szanse na prawdziwą zmianę.
Pomożemy Ci zaplanować i rozpocząć proces zmiany.
Co możemy zrobić?
- badanie organizacji – zobaczymy razem, co rozwinąć;
- określenie na jakich wynikach nam najbardziej zależy;
- spisanie po czym poznamy że nasza pomoc jest skuteczna;
- przygotowanie ciebie i twoich ludzi na zmianę;
- wspólne wypracowanie planu zmiany (struktury organizacyjnej, odpowiedzialności);
- szkolenia, coaching i mentoring osób oraz zespołów w nowych odpowiedzialnościach;
- określenie ryzyk – w zmianie firma musi bezpiecznie zarabiać.
Jakie problemy spotkaliśmy w organizacjach?
Brak zrozumienia Agile
Organizacje są nie gotowe na wdrożenie Agile i nie do końca rozumie, jak działa to podejście. Jeśli chcecie korzystać ze zwinności, zacznijcie od wysokiej jakości szkoleń. Co jeśli nie? Duża instytucja finansowa zdecydowała, że zaoszczędzi na szkoleniach, były dyskusyjnej jakości – nie pokazały ludziom, co się zmienia. Po dwóch latach hejtu pracowników i średniego managementu, kolejna runda szkoleń, żeby to odkręcić, nie tylko była kosztowna, ale dodatkowo była poświęcona głównie odkłamywaniu rzeczywistości. Inna organizacja, z którą pracowaliśmy zrobiła dobre szkolenia, dla wszystkich poziomów zarządzania. Dwa lata poźniej średni management sam promował zwinność w organizacji.Brak zaangażowania kierownictwa: Sukces transformacji Agile zależy w głównej mierze od zaangażowania kierownictwa. Tutaj nie będzie przykładu – tak się niestety dzieje zwykle. Organizacje izolują grupy transformacyjne i uważają, że taką zmianę „załatwi” wyspecjalizowana komórka. Bez wsparcia i informacji zwrotnej z najwyższych poziomów zarządzania zmiana jest znacznie mniej korzystna i płytsza. Transformacja agile to nie kolejna realizacja projektu.
Brak umiejętności do pracy zwinnej
Brak umiejętności Agile: Aby skutecznie wdrożyć podejście Agile, zespół i pracownicy muszą posiadać odpowiednie umiejętności. Z jednej strony mamy do czynienia z budową wspólnego zrozumienia zwinności, jak wyżej. Z drugiej, dostarczania w zespołach też się trzeba nauczyć. Tutaj pomagają zarówno szkolenia, jak i zatrudnianie doświadczonych Agile Coachy i Scrum Masterów.
Konflikty kulturowe
Transformacja Agile lub wprowadzenie zwinności do organizacji, która dotychczas korzystała z tradycyjnych metod zarządzania, może prowadzić do stresu oraz konfliktów kulturowych. Podejście kaskadowe zapewnia pozory kontroli nad tym co się dzieje i ten poziom widoczności należy conajmniej zapewnić. Dlatego, należy przeprowadzić zmiany kulturowe i pomóc pracownikom w dostosowaniu się do nowego sposobu dostarczania wartości.
Nadmierna złożoność
Wprowadzenie Zwinności może wymagać zmian w wielu obszarach organizacji bez kontroli i planowania prowadzi do złożonego i czasochłonnego procesu. Dlatego, ważne jest, aby zmiany wprowadzać stopniowo i zapewnić wsparcie w ich realizacji.
Brak kontroli nad procesem
Agile w dużej mierze opiera się na samorządzaniu i elastyczności. Jednak, brak kontroli nad procesem lub zaburzona transparentność może łatwo wprowadzić w chaos i utrudnić wdrożenie Agile.
Brak elastyczności
Agile wymaga elastyczności ze strony organizacji i pracowników. Dlatego, ważne jest, aby wbudować zasady Agile do specyfiki organizacji i wspólne uczenie się elastycznej kultury dostarczania wartości.
Brak zrozumienia Agile
Brak ciągłej poprawy: Zwinność to podejście oparte na ciągłym doskonaleniu procesów. Dlatego, należy stworzyć adekwatne mechanizmy i struktury, które umożliwią ciągłą kontrolę oraz usprawnianie procesów.
Brak przejrzystości
Zmiana organizacyjna wymaga pełnej przejrzystości postępów i procesów. Transparentność jest niezastąpiona. Dlatego, należy tworzyć systemy monitorowania oraz wspomagać przejrzystość i dostępność informacji między zespołami.
WSPARCIE TRWAJĄCYCH ZMIAN ORGANIZACYJNYCH
Zmiana już trwa tak długo a efektów nie widać? Kluczowi pracownicy odchodzą? Ogłosiliśmy transformację ale bieżąca praca zatrzymuje zmianę? Miało być lepiej a jest jak zawsze? Czy Scrum jest na pewno dla nas? Jak podnieść jakość produktów?
Zmiana jest kosztowna. Z naszego doświadczenia zajmuje znacznie więcej czasu i energii niż zakładaliśmy. Porzucenie wypracowanych metod i przyzwyczajeń jest trudne. Nasi najlepsi ludzie bronią się przed zmianami. Rynek i klienci nie chcą zaczekać aż nauczymy się jak pracować w nowy sposób.
Pomożemy Ci włączyć kolejny bieg w procesie zmiany.
Nasze działania obejmują m.in:
- ocenę zwinności organizacji;
- zwiększenie efektywności zwinnych zespołów managerskich;
- rozwój kompetencji, coaching i wsparcie kluczowych pracowników oraz zespołów;
- identyfikację i wprowadzenie metryk zmiany;
- organizację pracy zwinnej w skali;
- wprowadzenie procesu eksperymentowania dla poprawy efektywności zespołów.
AGILE CONSULTING – DORADZTWO – JAK TO ROBIMY
Zobacz, w jaki sposób podchodzimy do wspierania organizacji na różnym etapie rozwoju.
MAŁA FIRMA
Budujemy zwinność
- jak budować efektywne zespoły
- planowanie długoterminowe
- udowanie kultury organizacyjnej
- organizacje nastawione na rezultaty i pracowników
SZKOLENIA I WARSZTATY
- rozwój zespołów zwinnych
- dla managerów prowadzących i wspierających transformację
- związane z planowaniem celów średnio i długoterminowych
ROŚNIEMY
Organizacja wyprzedzająca swój wzrost.
- przygotowanie struktur organizacyjnych
- wsparcie managerów
- szkolenie zespołów i liderów
- efektywna zwinność
- własne produkty
TRANSFORMACJE
- planowanie i wdrażanie systemowych zmian organizacyjnych
- zmiany struktury produktowej i organizacyjnej
- budowanie klientocentrycznego podejścia w organizacji
DUŻA ORGANIZACJA
Ewolucja w kierunku zwinności.
- wsparcie zmian organizacyjnych
- budowa zespołów managerskich
- rozwój Scrum Masterów, Product Ownerów i zespołów
- audyty zwinności
MENTORING I COACHING
- managerów
- Product Ownerów, Scrum Masterów i Agile Coachów
- zespołów zwinnych
- audyty pracy zespołów wytwórczych, IT i procesu dostarczania
KOMU POMOGLIŚMY
SPRAWDŹ TO!
„Scrum nie rozwiązuje problemów. Sam z siebie nie przyspiesza zrobienia zakresu. Scrum Masterzy są Agile Coachami. Managerowie są niezbędni w większych organizacjach i mają kluczową rolę dla samoorganizacji zespołów. W większości organizacji najbardziej brakuje managerów. To organizacje określają definicję ukończenia w pierwszej kolejności. Zespoły najpierw dostarczają wartość, później mają się dobrze bawić. Czasami najlepiej zwolnić pracownika.”
Jeśli te zdania cię nie odrzucają i nie przerażają, to tym bardziej napisz do nas.